• ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNA


      • w przyszkolnym parku
         
        Przystanek 1
        Zawilec gajowy ( Anemone nemorosa ) ROŚLINA CHRONIONA.
         
         
        Bylina do 20 cm wysoka, okółek podkwiatowy złożony z 3 liści. Każdy liść posiada 5 listków ząbkowanych. Kwitnie odmarca do maja, tworząc w parku piękny kobierzec. Wśród kęp zawilców znajduje się też pierwiosnka lekarska (Primula officinalis). Roślina również chroniona.

        *****

         

        Przystanek 2
        Sosna wejmutka (Pinus strobus )

          

        Sosna wejmutka pochodzi z Ameryki Północnej. Jest to drzewo
        jednopienne, szpilki zebrane po pięć na skróconych pędach, wiotkie i cienkie. Kwitnie w maju. Szyszki są do 15 cm długie i 3 cm szerokie. Idąc do przystanku 3 możemy zaobserwować na drzewach i na ziemi bluszcz pospolity (Hedera helix ). Krzew pnący za pomocą korzonków, dochodzący do kilkunastu metrów. Liście połyskujące, pięcioklapowe, o sercowatej nasadzie, klapy trójkątne. Kwiaty biało – zielone u nas rzadko spotykane. Kwitnie od września do października.

        *****

         

        Przystanek 3
        Dąb bezszypułkowy
        (Quercus ssesilis )

        Drzewo o parametrach pomnika przyrody. Obwód pnia na wysokości 1,30 m wynosi 5metrów 20 centymetrów. Średnica korony około 8 metrów. Pień o regularnej koronie, kora ciemna, głęboko popękana nie łuszcząca się. Kwitnie w maju, jego owoce to żołędzie o kształcie jajowatoeliptycznym.

        *****

         

        Przystanek 4

        Zabytkowy murowany pałacyk w stylu neogotyckim z X I X wieku. Posiada trzy symetrycznie zbudowane, piętrowo ryzality przy elewacji frontowej i ogrodowej. Portal główny zamykają po bokach dwa filary, podtrzymujące gzyms z neogotyckimi kreneleżami. Pod okapem dworu wystają również neogotyckie wsporniki. Obecnie w dworze mieści się Szkoła Podstawowa im. bł. Stanisława Starowieyskiego.

        fotografia: archiwum

         

        *****

        Przystanek 5
        Jesion wysoki (Fraxinus excelsior )
        Drzewo o parametrach pomnika przyrody. Korona o szerokości 8 m. Obwód pnia na wysokości 1,20 m około 4,20 metra. Liście złożone, nieparzysto – pierzaste. Kwiatostany wiechowate rozwijające się przed liśćmi, początkowo wzniesione pózniej zwisłe.