PROJEKTY
SZKOŁA PAMIĘTA
Akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta” - upamiętniamy ważne rocznice, wydarzenia i postacie historyczne.
CZYTANIE SZKOŁĄ MISTRZÓW
Nasza szkoła bierze udział w akcji „Czytanie szkołą mistrzów” organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu w ramach projektu 26. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.
W ramach akcji przez kolejne trzy miesiące, od kwietnia do czerwca, odbywać się będą w naszej szkole/bibliotece twórcze i fascynujące zajęcia oparte na książkach wyróżnionych w poprzednich edycjach Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.
SZKOŁA W RUCHU
Obszar, którego dotyczy działanie:
Obszar I
Opis dokonania:
Opracowanie dwóch scenariuszy lekcji wychowania fizycznego dla klasy IV i V.
Mini piłka siatkowa: Utrwalenie umiejętności odbicia piłki sposobem oburącz górnym w mini grach (2x2).
Kształtowanie szybkości – biegi krótkie( 20 – 30 m )w zmiennym tempie.
Efekty: podniesienie atrakcyjności zajęć poprzez stosowanie różnorodnych metod i form pracy, umiejętność współpracy w grupie poprzez angażowanie uczniów w gry zespołowe.
Obszar III
Opis dokonania:
1.Przeprowadzenie zajęć z zakresu pierwszej pomocy (zajęcia teoretyczne i praktyczne).
Uczniowie uczą się przeprowadzania resuscytacji
Udzielanie pierwszej pomocy przy złamaniach.
2.Zorganizowanie Szkolnego Dnia Zdrowia pod hasłem: „Aby zdrowym być…” Uczniowie poprzez odegranie humorystycznych scenek przekazali podstawowe informacje na temat zachowań prozdrowotnych. Widzowie mogli zapoznać się z zasadami zdrowego żywienia i stylu życia. Mali artyści przekonywali, że ruch to zdrowie. Barwną inscenizację przeplatał śpiew i ruch przy muzyce, który uatrakcyjniał całość.
Efekty: poznanie zagrożeń związanych z uprawianiem sportu i turystyki pieszej, nabycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy, poznanie zasad zdrowego stylu życia, upowszechnianie wypoczynku przez ruch.
Obszar IV
Opis dokonania:
Udział w szkoleniu: Instruktor sportu z piłki siatkowej – zorganizowanym przez PROFUTURO - Rzeszów.
Efekty: nabycie umiejętności trenerskich, prowadzenie treningów z piłki siatkowej.
Obszar V
Opis dokonania:
1. Wyjazd na lodowisko do Krosna.
Dla uczniów naszej szkoły został zorganizowany wyjazd na lodowisko w Krośnie. Dzięki temu wyjazdowi uczniowie i uczennice mogli aktywnie spędzić wolny czas, poprawić kondycję fizyczną oraz zdobyć nowe umiejętności łyżwiarskie. Dobra zabawa na lodowisku wprawiła wszystkich w doskonały nastrój, pozwoliła rozwinąć sprawność fizyczną oraz zahartować organizm.
Młodzi łyżwiarze na lodowisku w Krośnie1. Założenie przy szkole ogródka ekologicznego.
Na początku maja uczniowie klas IV-VI wraz z wychowawcami założyli w przyszkolnym ogrodzie ekologiczną uprawę warzyw. Własnoręcznie przygotowali grządki i wysiali nasiona: marchewki, rzodkiewki, buraczków, cukinii i słonecznika. Zasadzili też cebulkę i sałatę. Każda z klas dbać będzie o pielęgnację zasianych przez siebie warzyw. Uzyskiwane plony wykorzystywane będą systematycznie do sporządzania zdrowych kanapek i surówek. Uczniowie pracując na swoich działkach uczyć się będą umiejętności takich jak: wysiew, pielenie, spulchnianie, odchwaszczanie, nawożenie. Wspólne działania praktyczne służyć mają rozwijaniu kondycji fizycznej, sprawności ruchowej, integracji społeczności szkolnej oraz kształtowaniu odpowiedzialności za powierzone zadania. Ukierunkowanie realizacji zadań prozdrowotnych szkoły w stronę działań praktycznych ucznia jest najlepszą inwestycją w jego dorosłe życie.
Uczniowie przy pracy
Sadzenie sałaty przez uczniów klasy IV1. Zorganizowanie uroczystości Dnia Drzewa pod patronatem ekologicznego Klubu Gaja oraz przy współudziale Lasów Państwowych i Koła Łowieckiego „ Sokół”.
Corocznie członkowie szkolnego koła LOP sadzą w przyszkolnym parku drzewa. Uczniowie poprzez ruch i praktyczne działania uczą się szacunku dla przyrody i środowiska naturalnego, rozwijają tężyznę fizyczną i sprawność ruchową.
Symboliczne zasadzenia magnolii w przyszkolnym parku przez Wójta Gminy Wojaszówka, przedstawicieli nadleśnictwa i uczniów naszej szkoły.
Wspólna fotografia plenerowa na tle pięknych drzew.1. Zorganizowanie pieszej wycieczki do lasu.
Uczniowie z klas I-III wybrali się w plener na wycieczkę do pobliskiego lasu. Pogoda była piękna, a drzewa mieniły się pełną barwą ciepłych jesiennych kolorów. Uczniowie z ciekawością obserwowali las w jego jesiennej krasie. Dzieci rozpoznawały naturalne okazy drzew liściastych, iglastych i ich owoców, grzyby, krzewy i rośliny leśne. Pobyt na łonie natury umożliwił przeprowadzenie zajęć ruchowych w naturalnym terenie. Zorganizowano zawody w rzucaniu szyszką na odległość i do celu. Wykorzystano naturalne przeszkody w organizacji krótkiego biegu przełajowego.Wycieczka w plener
Wspólna fotografia uczestników wycieczki.5. Udział w akcji „Sprzątanie terenu gminy Wojaszówka”.
Po zajęciach lekcyjnych dzieci wraz z opiekunami wyruszyły sprzątać teren wokół szkoły. Pogoda zachęcała do działania. Wszyscy uczniowie zostali wyposażeni w rękawiczki, worki na śmieci i reklamówki. Dzieci z klas I - III sprzątały teren wokół budynku, boiska sportowego oraz park, a starsze, z klas IV - VI, teren przystanków autobusowych oraz brzeg rzeki Wisłok. „Wiosenne Sprzątanie Gminy” to wspaniała inicjatywa i chętnie włączyliśmy się w jej realizację. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i wyrazili chęć uczestnictwa w tej akcji za rok.
Uczniowie sprzątają teren nad Wisłokiem
Uczestnicy po zakończeniu zbiórki śmieciEfekty: nabycie umiejętności potrzebnych do prowadzenia zdrowego, higienicznego trybu życia, podejmowanie różnych form aktywności fizycznej, umiejętność współpracy w zespole, zwiększenie sprawności fizycznej uczniów, umiejętność aktywnego wypoczynku, nawyk sięgania po zdrową żywność, nabycie umiejętności ekologicznej uprawy roślin.
1. Udział w akcji „Sprzątanie terenu gminy Wojaszówka”.
Po zajęciach lekcyjnych dzieci wraz z opiekunami wyruszyły sprzątać teren wokół szkoły. Pogoda zachęcała do działania. Wszyscy uczniowie zostali wyposażeni w rękawiczki, worki na śmieci i reklamówki. Dzieci z klas I - III sprzątały teren wokół budynku, boiska sportowego oraz park, a starsze, z klas IV - VI, teren przystanków autobusowych oraz brzeg rzeki Wisłok. „Wiosenne Sprzątanie Gminy” to wspaniała inicjatywa i chętnie włączyliśmy się w jej realizację. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i wyrazili chęć uczestnictwa w tej akcji za rok.
Obszar, którego dotyczy doskonalenie:
Obszar VII
Opis dokonania:
1. TURNIEJ WIELKANOCNY W MINI PIŁCE SIATKOWEJ – Jedlicze.
26 kwietnia 2014 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Wielkanocnym Turnieju Piłki Siatkowej dziewcząt i chłopców zorganizowanym przez GOSiR w Jedliczu. Chłopcy z naszej szkoły zajęli I miejsce. Otrzymali puchar, dyplom oraz pamiątkowe medale.
Nasi zwycięzcy1. Gminne zawody dziewcząt i chłopców w mini piłce siatkowej – Wojaszówka.
W zawodach tych uczniowie naszej szkoły zajęli I miejsce i zakwalifikowali się do zawodów powiatowych.
Zawodnicy w trakcie rozgrywek3. Zawody powiatowe chłopców w mini piłce siatkowej – Jedlicze.
Nasi uczniowie na 8 drużyn zajęli czwarte miejsce. 4. Gminne zawody w piłce nożnej – Bajdy.
W maju bieżącego roku uczniowie z klas IV – VI wzięli udział w gminnych zawodach piłki nożnej, które odbyły się na Orliku w Bajdach.
Chłopcy podczas rozgrywek5. Gminne i powiatowe zawody w indywidualnych biegach przebojowych.
25.09.2013 stadionie w Łękach Strzyżowskich odbyły się Jesienne Biegi Przełajowe w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawody biegowe są dla dzieci nie tylko okazją do sprawdzenia swoich umiejętności. Uczą zdrowej rywalizacji oraz zdrowego stylu życia. Udział w takich wydarzeniach pokazuje, że jest wiele osób spędzających wolny czas w sposób aktywny. W biegach wzięli udział uczniowie wszystkich szkół podstawowych z naszej gminy. Dwoje naszych uczniów zakwalifikowało się do zawodów powiatowych w Iwoniczu.
6. Turniej o puchar Orlika w mini piłce siatkowej – Bajdy.
W październiku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w turnieju o puchar Orlika. Dziewczęta i chłopcy naszej szkoły zajęli I miejsce. Jest to duży sukces naszej młodzieży i efekt rozwijania ich talentów i zdolności sportowych.
Efekty:
Znajomość form aktywnego wypoczynku, poprawa sprawności fizycznej uczniów, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów, przeciwdziałanie patologii społecznej, umiejętność współpracy w zespole, stosowanie zasad fair play.
Obszar, którego dotyczy działanie:
Obszar VIII
Opis dokonania:
1. Zorganizowanie zabawy karnawałowej z udziałem rodziców uczniów.
W styczniu w szkole odbyła się zabawa karnawałowa. W sali gimnastycznej w rytmie dźwięków muzyki bawili się uczniowie w strojach wróżek, księżniczek, czarownic, królewiczów, piratów i wielu innych. Dzieci pląsały z udziałem rodziców i nauczycieli. Pełno było węży, korowodów i tradycyjnych kółeczek. Najodważniejsi tańczyli w parach. Aby uatrakcyjnić przebieg zabawy, nauczyciele zaproponowali dzieciom udział w konkursach: tańca i na najciekawszy strój karnawałowy.
Uczestnicy podczas wspólnej zabawy2. Aktywny Dzień Babci i Dziadka – wspólny śpiew oraz taniec cha-cha z babciami i dziadkami.
Najważniejszą częścią uroczystości były występy naszych uczniów. Po zaprezentowaniu części artystycznej dzieci zaprosiły swoich dziadków do wspólnego tańca. Uczniowie poprowadzili lekcje tańca dla zaproszonych przez siebie gości.
Pamiątkowa fotografia z ukochanymi dziadkami.Efekty:
Wspomaganie rodziny w procesie wychowania i aktywnego spędzania czasu wolnego, zagospodarowanie czasu wolnego w sposób czynny.
„Lekcje to nie wszystko”
Projekt „Lekcje to nie wszystko” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Celem działań podejmowanych w ramach projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów, poprzez indywidualizację procesu dydaktyczno-wychowawczego w klasach I-III szkoły podstawowej. Zostaną one zrealizowane poprzez zapewnienie każdemu dziecku oferty edukacyjno -wychowawczo-profilaktycznej zgodnej z jego indywidualnymi potrzebami i możliwościami. Celem jest także zwiększenie zakresu wykorzystania w szkole aktywizujących metod nauczania oraz podniesienie jakości wsparcia i pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dzieciom, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
W ramach projektu prowadzone są dodatkowe zajęcia wyrównawcze i specjalistyczne dla uczniów z problemami w nauce. Ponadto realizowane są też dodatkowe zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne, w tym: nauka języków obcych, zajęcia informatyczne, logopedyczne, muzyczne, gimnastyka korekcyjna oraz zajęcia przyrodniczo-matematyczne.
REALIZACJA PROGRAMU ANTYNIKOTYNOWEGO
„NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ”
W bieżącym roku szkolnym jednym z działań w ramach Szkoły Promującej Zdrowie była realizacja profilaktycznego programu antynikotynowego. Program był realizowany we współpracy z krośnieńską stacją Sanepid, która zapewniła zestaw materiałów pomocniczych do przeprowadzenia zajęć.
W klasach I – III program był realizowany pod hasłem „Nie pal przy mnie, proszę”, a w klasach IV – VI – „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Miał on na celu kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za swoje zdrowie, uwrażliwienie na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego, wykształcenie u nich umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie palą. Realizacja programu polegała na przeprowadzeniu pięciu zajęć warsztatowych z uczniami na każdym etapie kształcenia. Zajęcia o różnorodnej tematyce zawierały treści dotyczące zdrowia dostosowane do percepcji dzieci. Podczas programu wykorzystano następujące metody pracy: burza mózgów, wizualizacja, drama, pogadanka. Zorganizowano także spotkanie z higienistką szkolną, na którym dzieci poszerzyły i utrwaliły swoją wiedzę z zakresu profilaktyki antytytoniowej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na szkodliwość nikotyny i biernego palenia na zdrowie człowieka. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach zadawały pytania, chętnie podejmowały pracę w grupach. Wraz z wiewiórką Wiki wędrowały poprzez poszczególne zajęcia.
Program został zakończony konkursem plastycznym. Uczniowie różnymi technikami wykonywali plakaty zachęcające do niepalenia. Zwycięzcy otrzymali drobne upominki.
„ Katyń – pamiętamy” - uroczystość posadzenia Dębu Pamięci majora Franciszka Szafrana przy Szkole Podstawowej w Bratkówce
- 13.04.2011 r.W październiku 2010 r. Szkoła Podstawowa w Bratkówce przystąpiła do ogólnopolskiego programu „ Katyń… ocalić od zapomnienia”. Celem tego projektu jest uczczenie Bohaterów Zbrodni Katyńskiej i zagwarantowanie im pokoleniowej pamięci poprzez posadzenie ponad 21 tys. Dębów Pamięci. Każde posadzone drzewo to jedna osoba zamordowana z rąk NKWD w 1940 r. Program ten został objęty honorowym patronatem przez nieżyjącego już Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego. W jego realizację zaangażowały się także takie instytucje jak: Instytut Pamięci Narodowej, Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Powstania Warszawskiego i Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich.
Przystępując do tego programu szkolna społeczność podjęła się zadania odszukania śladów życia i działalności Bohatera zamordowanego w 1940 r., związanego z najbliższą okolicą. Po konsultacji z pracownikami Okręgowego Muzeum w Krośnie dyrektor szkoły wraz z nauczycielem historii i Samorządem Uczniowskim ustalili, iż godną upamiętnienia osobą jest mjr Franciszek Szafran, urodzony w Odrzykoniu, rozstrzelany w Katyniu. Od tego momentu uczniowie pod opieką nauczyciela historii wyszukiwali i gromadzili informacje na temat wybranego Bohatera. Kilkakrotnie odwiedzili też członków bliskiej rodziny zamordowanego, bratanka i bratanicę, mieszkających w Odrzykoniu. Wizyty te bardzo pomogły w zgromadzeniu informacji na temat dzieciństwa, młodości, rodzinnych relacji mjr Franciszka Szafrana. Rodzina zezwoliła również na sfotografowanie pamiątek i miejsc związanych z domem rodzinnym zamordowanego. Wszystkie zebrane informacje zostały zarchiwizowane i w postaci cyfrowej umieszczone zostaną na portalu, poświęconym Bohaterom Zbrodni Katyńskiej.
W dniu 13 kwietnia w Szkole Podstawowej w Bratkówce odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci i odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej mjr Franciszkowi Szafranowi. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: ks. prałat Tadeusz Szetela - kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK, p. Sławomir Stefański – Wójt Gminy Wojaszówka, p. Ewa Starowiejska- wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, p. Józef Słyś – prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, Okręg Krosno, p. Zbigniew Such- Prezes Gminnego Koła Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Wojaszówce, p. Lucyna Pelczarska – dyr. GOKiR w Wojaszówce, p. Aleksander Daszkowski – dyr. ZEASiP w Wojaszówce, dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Wojaszówka, przedstawiciele władz kościelnych, wiejskich, koła gospodyń, emerytowani nauczyciele oraz rodzice. Gośćmi honorowymi uroczystości byli członkowie rodziny mjr Franciszka Szafrana – jego bratanica – p. Helena Nawrocka i bratanek – imiennik - Franciszek Szafran. .
Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia Sztandaru Szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie dyr. szkoły p. Jolanta Mikus serdecznie przywitała przybyłych gości i zaprosiła do udziału w uroczystej Mszy Św. za poległych w Katyniu. Msza Św. celebrowana była przez ks. prałata Tadeusza Szetelę, ks. proboszcza parafii Ustrobna – Artura Progorowicza i ks. Stanisława Wolaka – emerytowanego proboszcza z Ustrobnej. Podczas Mszy piękną homilię wygłosił ks. Tadeusz Szetela. Wspominał w niej okrutne czasy wojny i tych, którzy polegli za wolność naszej Ojczyzny. Zwrócił też uwagę zgromadzonych na to, że my, żyjący w niepodległym kraju, winniśmy pamięć i szacunek, szczególnie tym, którzy 71 lat temu zginęli „ jednym strzałem w tył głowy”.
Po uroczystej Mszy św. dyr. szkoły- p. Jolanta Mikus poprosiła o odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej mjr Franciszkowi Szafranowi. Aktu odsłonięcia dokonali przedstawiciele rodziny zamordowanego: bratanek – p. Franciszek Szafran, bratanica – p. Helena Nawrocka, Wójt Gminy Wojaszówka – p. Sławomir Stefański i p. Józef Słyś – prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. Następnie tablica została poświęcona przez obecnych na uroczystości księży, po czym złożono pod nią kwiaty. Po poświęceniu tablicy pamiątkowej członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z p. Franciszkiem Szafranem, p. Heleną Nawrocką, oraz przedstawicielami rodziców i nauczycieli zasadzili w przyszkolnym parku Dąb Pamięci mjr Franciszka Szafrana.
W następnej kolejności głos zabrał honorowy gość – p. Franciszek Szafran, dziękując dyrekcji i całej szkolnej społeczności za pamięć i uhonorowanie jego stryja. Podczas uroczystości przemawiał również Wójt Gminy Wojaszówka – p. Sławomir Stefański. W swoim wystąpieniu szczególną uwagę zwrócił na pamięć i szacunek dla bohaterów, poległych za wolność naszej Ojczyzny. Skierował też słowa podziękowania dla dyrekcji, grona pedagogicznego i uczniów Szkoły Podstawowej w Bratkówce za przystąpienie do tego patriotycznego programu. W dalszej części uroczystości uczniowie szkoły zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, nawiązujący do tragicznych losów żołnierzy zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 r. Duże wrażenie na widzach wywarła symboliczna scena wyczytywania z Listy Katyńskiej nazwisk Bohaterów poległych w 1940 r., mających związek z terenem gminy Wojaszówka.
Po części artystycznej uczestnicy uroczystości mieli możliwość zwiedzenia wystawy pt.„ Katyń – pamiętamy”. Zgromadzono na niej książki, dokumenty, fotografie, plakaty, dotyczące tej straszliwej zbrodni z 1940 r. Wystawa, której hasłem były słowa papieża Jana Pawła II: „Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy. Nie może być nigdy wymazana z pamięci Polaków. MUSIMY PRZEBACZAĆ, ALE NIE WOLNO ZAPOMNIEĆ”, skłaniała do wzruszeń, refleksji i zadumy nad historią naszego narodu i historią Europy.
Ta piękna lekcja historii na długo pozostanie w pamięci uczniów, nauczycieli i lokalnej społeczności.
Życiorys majora Franciszka Szafrana
Poniżej zdjęcia z uroczystości
Szkoła Odkrywców Talentów
Od wielu lat w naszej szkole rozwija się zdolności i zainteresowania uczniów poprzez pracę z nimi na zajęciach pozalekcyjnych i na kółkach zainteresowań. Odkrywanie i rozwijanie uzdolnień i pasji wśród uczniów jest jednym z głównych zadań szkoły. Staramy się, aby potencjał jaki drzemie w każdym dziecku był wykorzystany. Dostrzegamy jego zalety, ukryte talenty i doceniamy twórczą energię. Nasi uczniowie mają możliwość rozwijania swoich uzdolnień recytatorskich, muzyczno-tanecznych, literackich, plastycznych i sportowych.
W roku szkolnym 2011/12 nasza praca w tym kierunku została doceniona i zostaliśmy uhonorowani przez Ministerstwo Edukacji Narodowej tytułem „Szkoły Odkrywców Talentów”.
Udział Szkoły Podstawowej w Bratkówce w ogólnopolskiej kampanii
„ Cała Polska czyta dzieciom”.
„ Książka i możność czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”- z tymi słowami Marii Dąbrowskiej zgodzą się ci wszyscy, w życiu których lektura odgrywa istotną rolę. Nie sposób bowiem przecenić roli książki w życiu człowieka, a przede wszystkim małego dziecka. Lektura w sposób znaczący wpływa na rozwój intelektualny i emocjonalny , na kształtowanie charakteru, na formowanie się i pogłębianie kultury, rozwijanie pamięci, wyobraźni, bogacenie języka. Budzenie więc zainteresowania książką od najmłodszych lat ma niewątpliwie wielkie znaczenie i pozytywnie wpływa na wszechstronny rozwój dziecka.
Dobro i zdrowie emocjonalne dzieci, wychowanie mądrego, kulturalnego człowieka oraz rozwój społeczeństwa opartego na wartościach moralnych to najważniejsze cele Fundacji „ ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Kampania społeczna zainicjowana przez tę Fundację już od dziesięciu lat cieszy się ogromną życzliwością ze strony władz i społeczeństwa. Patronują jej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, krajowe media oraz wielu partnerów, dla których dobro i zdrowie dziecka nie są obojętne.
W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa w Bratkówce nawiązała współpracę z Fundacją „ ABC XXI- Cała Polska czyta dzieciom” i przystąpiła do programu „ Czytające szkoły”. Założenia programu to codzienne głośne czytanie uczniom przez nauczycieli ciekawych, wartościowych książek. Głośne czytanie powinno się dzieciom kojarzyć wyłącznie z przyjemnością, dlatego lektury powinny być naprawdę interesujące i wybierane wspólnie z uczniami. Fundacja opublikowała tzw. Złotą Listę tytułów rekomendowanych do czytania, która ma ułatwić właściwy wybór. W ramach realizacji programu w szkole zaplanowano różnorodne działania, m.in.:
-konkursy literackie, językowe, zabawy plastyczne, ruchowe, przedstawienia teatralne inspirowane lekturą,
- spotkania z rodzicami, dziadkami, przedstawicielami ciekawych zawodów – zapraszanymi do czytania,
-przygotowanie kącików czytelniczych w każdej klasie,
- zacieśnienie współpracy z miejscowa biblioteką i wiele, wiele innych.
Zgodnie z harmonogramem działań przyjętych do realizacji w ramach programu „Czytające szkoły” 14 października b.r. w szkole zorganizowano Urodziny Książkowego Misia. Wzięły w nich udział przedszkolaki i dzieci z klas I- III. Głównym wątkiem wspólnego spotkania było głośne czytanie wybranych przygód Kubusia Puchatka i Misia Uszatka. Lekturze towarzyszył konkurs plastyczny na najpiękniejszego misia, śpiewanki – przytulanki i zabawy ruchowe. Dzieci mogły się też pobawić swoimi ulubionymi pluszakami przyniesionymi z domu oraz poprzeglądać bajki i czasopisma zgromadzone na wystawce książek. W opinii uczniów ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci, a za rok znów chcą obchodzić Urodziny Książkowego Misia.
„Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Program Operacyjny - Kapitał Ludzki Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty
Realizacja Projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” w Szkole Podstawowej im. bł. Stanisława Starowieyskiego w Bratkówce Od 2 listopada 2010 roku w naszej szkole rozpoczął się III etap realizacji Projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”. W Projekcie biorą udział uczniowie kl. I wraz z wychowawczynią panią Teresą Lidwin. Praca z dziećmi prowadzona jest podczas zajęć obowiązkowych w ramach realizacji podstawy programowej oraz na dodatkowych zajęciach, które rozpoczęły się 3 stycznia 2011 roku. Realizacja zajęć dodatkowych odbywa się pod hasłem: „Razem wędrujemy przez krainę wiedzy i zabawy”. Zajęcia stwarzają warunki do wszechstronnego rozwoju dzieci, rozwoju ich kreatywności, ciekawości poznawczej i otwartości na wiedzę. Dają okazję do rozwijania zdolności i zainteresowań, doskonalą ich umiejętności i pogłębiają wiedzę. Uczą współdziałania w grupie i wiary we własne siły i możliwości.
zdjęcia archiwalne